Szlak w Dolinie Kościeliskiej

Szlak prowadzący do tej najpopularniejszej z tatrzańskich dolin rozpoczyna się w Kirach – 927 m n.p.m. (będących częścią Kościeliska), aby tu dojechać na rondzie Dmowskiego w Zakopanem należy kierować się drugim zjazdem w kierunku Kościeliska, po około 10km dojadą Państwo do wlotu doliny przy którym umiejscowione są liczne płatne parkingi, oraz góralskie karczmy – nie da się nie zauważyć. Alternatywny sposób – do doliny często jeżdżą busy miejskiej komunikacji np. z przystanku umiejscowionego przy przejściu podziemnym między Krupówkami, a placem handlowym pod Gubałówką. Koszt biletu to około 3zł. Po samej dolinie poruszać wolno się wyłącznie pieszo, lub konnymi dorożkami i saniami (w zależności od pory roku).
W sezonie letnim w dolinie, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie spotkamy w dolinie tłumu turystów, lepiej sytuacja wygląda zimą, kiedy odwiedzających jest dużo mniej, a Dolina Kościeliska wygląda równie pięknie. Kościelisko tanie noclegi przygotowały bardzo atrakcyjne oferty dla turystów odwiedzających te okolice.

Kościeliska to druga pod względem długości dolina polskich Tatr, ustępuje jedynie położonej niedaleko Dolinie Chochołowskiej. Z ciekawostek geograficznych dodać należy również że jej powierzchnia to 35 km2, a jej najwyższym punktem jest Błyszcz – 2159 m n.p.m. Do jej licznych bocznych rozgałęzień należą Dolina Miętusowa, Dolina Tomanowa, Dolina Pyszna oraz m.in. Wąwóz Kraków. To jedno z nielicznych gdzie w Tatrach prowadzony jest tzw.wypas kulturowy owiec – dzieje się tak dlatego, że istnienie stworzonych przez człowieka hali i polan uzależnione jest od prowadzenie na ich terenie wypasu owiec,a jego zaprzestanie powoduje zubożenie rożnorodności biologicznej na tym terenie. Rośliny takie jak szafran spiski – znany szerzej jako Krokus, rosną wyłącznie na koszonej lub wypasanej trawie.

Dolina Kościeliska ma kształt długiego wąwozu skalnego, ktorego ściany w trzech miejscach zbliżając się do siebie, tworzą tzw.bramy – Niżną (Brama Kantaka), Pośrednią (Brama Kraszewskiego) oraz Wyżnia (Brama Raptawicka). Hala Ornak Szlak do Hali Ornak wieńczącej dolinę Kościeliską liczy sobie 9 km, a dojście do Górskiego Schroniska Ornak powinno zająć około 1,5 h.