Biebrzański Park Narodowy

zwierzyniec

zamosc

biały

koscielisko

poronin

Na nienaruszonych przez człowieka bagnach można oglądać największą w naszym regionie Europy różnorodność gatunków ptaków.

To największy park narodowy w Polsce, o powierzchni niemal 600 km kwadratowych. Położony jest w północno-wschodniej części naszego kraju, na terenie województwa podlaskiego. Obejmuje obszar Kotliny Biebrzańskiej, a więc dolinę rzeki Biebrzy.

Na terenie parku leżą największe w naszym kraju bagna, tzw. Bagna Biebrzańskie. Stanowią one jedną z największych ostoi ptaków bagiennych w Europie Środkowej i Zachodniej oraz miejsce wypoczynku ptaków wędrownych. Naliczono tu ponad 270 gatunków tych zwierząt, w tym bataliony, puchacze i żurawie. Żyjące tu gatunki stanowią ponad 80 proc. wszystkich gatunków ptaków zamieszkujących Polskę. Cały obszar parku objęty został międzynarodową Konwencją Ramsar, chroniącą szczególnie cenne obszary wodno-błotne i lęgowiska ptaków. Uznany też został przez organizację BirdLife International za ważną w skali globalnej ostoję ptaków – Important Bird Area.

Biebrza wzięła najprawdopodobniej nazwę od słowa „bóbr”, bo zwierzę to od wieków licznie zamieszkiwało tutejsze podmokłe tereny. Bagna Biebrzańskie są największą w kraju ostoją łosi, które przetrwały na tych terenach nawet czasy drugiej wojny światowej i rozprzestrzeniły się stąd na inne obszary Polski. Obecnie park zamieszkuje około 400 łosi, które przebywają najchętniej na terenie rezerwatu przyrody Czerwone Bagno. Obszar ten jest ewenementem w skali europejskiej – to prawie pierwotny obszar bagienny, dziki i słabo zaludniony, miejscami wręcz bezludny. Oprócz łosi żyją tu m.in. jelenie, sarny oraz liczne watahy wilków. Bagna Biebrzańskie dają również schronienie aż 700 gatunkom motyli, 500 gatunkom chrząszczy i 450 gatunkom pająków.

Biebrza jest jedną z najpopularniejszych w Polsce rzek, na których organizowane są spływy kajakowe. Wytyczony na niej szlak wodny ma długość 135 km.

Oceanarium Prehistoryczne na Narodowym otwarte!

Nowe miejsce na edukacyjno-rozrywkowej mapie Warszawy! Aby odkryć prehistoryczne gady, ryby i ssaki oraz piękno morskich głębin wystarczy wybrać się do Oceanarium Prehistorycznego na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Oceanarium Prehistoryczne 3D to pierwszy na świecie projekt, który „ożywia” prehistoryczne stworzenia morskie. W jego wnętrzach można poczuć się jak w środku oceanu. Z wykorzystaniem najnowszych technologii 3D i we współpracy z paleontologami udało się zrekonstruować najciekawsze prehistoryczne stworzenia wodne, które żyły w głębinach oceanu od ok. 350 milionów do 1,5 miliona lat temu. W Oceanarium można obejrzeć m.in. megalodona, plezjozaura, dunkleosteusa, szonizaury oraz inne gatunki. Wszystkie pływające w Oceanarium gady, ryby i ssaki prehistoryczne zaprezentowane są w swoich naturalnych wymiarach.

Na odwiedzających czekają labirynty pełne ogromnych „akwariów”, czyli ekranów 3D. Specjalny system nagłośnienia zapewnia niesamowite wrażenia dźwiękowe. Nie przesadzamy nazywając Oceanarium Prehistoryczne 3D najbardziej innowacyjną atrakcją dla miłośników podwodnej prehistorii, jaką kiedykolwiek zbudowano. Oceanarium można śmiało nazwać atrakcją multimedialną XXI wieku.

Wizyta w Oceanarium jest świetnym uzupełnieniem programu nauczania szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Każde z „akwariów” przedstawia scenę z życia osobnego prehistorycznego gatunku. Za konsultację naukową przy stworzeniu obiektu odpowiedzialny jest prof. Michał Ginter z Katedry Paleontologii Wydziału Geologii Podstawowej UW.

Dodatkową atrakcją jest sala poświęcona megalodonowi. Był on największym drapieżnym rekinem i zarazem największą drapieżną rybą w dziejach naszej planety. Megalodon jest bardzo blisko spokrewniony z dzisiejszym żarłaczem białym. Osiągał jednak o wiele większe rozmiary – nawet 18 metrów długości. W Oceanarium dzięki zastosowaniu technologii kina 5D niczego niespodziewający się goście przeżywają atak prehistorycznego potwora. Drapieżnik „rozbija” szybę akwarium, podłoga zaczyna się trząść a ze ścian tryska woda. Atak zapewnia duży zastrzyk adrenaliny i niezapomniane wrażenia na koniec wizyty w oceanarium.

Oceanarium zlokalizowane jest na Stadionie Narodowym w Warszawie tuż przy recepcji głównej, na wysokości bramy numer 1. Oceanarium czynne jest 7 dni w tygodniu, w godzinach 10.00-21.00.

Dostępne są bilety indywidualne, rodzinne oraz grupowe w cenach od 16 do 20 zł od osoby.

Zakup oraz rezerwacje biletów możliwe są za pośrednictwem sklepu Stadionu Narodowego: www.sklep.stadionnarodowy.org.pl

Wszystkie szczegóły o Oceanarium, prehistorycznych stworzeniach w nim pływających, konkursie, godzinach otwarcia a także możliwość kupienia biletu znajdują się na stronie www.oceanarium3d.pl

karpacz

kazimierz

skałki

krynica

bieszczady

Sukiennice

agroturystyka

atrakcje

podróże

turystyka

wczasy

Stojące pośrodku Rynku Głównego Sukiennice są jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. Tak jak i w przeszłości budynek ten spełnia przede wszystkim funkcje handlowe, dziś jednak zamiast kupców odwiedzają Sukiennice przede wszystkim turyści. Małe Ciche noclegi

Historia Sukiennic jest tak stara jak historia Rynku Głównego. W chwili lokacji miasta na prawie magdeburskim w 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy obiecał również wybudować dla mieszkańców kramy sukienne. Pierwsze Sukiennice były kamienne, następne, wzniesione w poł. XIV w. przez Kazimierza Wielkiego – już murowane. Choć gotycka budowla nie przetrwała próby czasu i spłonęła dwa wieki później, to do dziś zachowały się niektóre fragmenty jej murów. Pożar okazał się jednak dla budynku swego rodzaju dobrodziejstwem. Sukiennice zostały odbudowane w stylu renesansowym. Budynek podwyższono o jedną kondygnację i zwieńczono wspaniałą attyką z grzebieniem ozdobionym maszkaronami projektu Santi Gucciego. Od północy i południa dobudowane zostały loggie zaprojektowane przez Jana Marię Padovano i wzorowane na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. W takiej postaci Sukiennice przetrwały kolejne kilka wieków.

W latach 70-tych XIX w. pojawiła się jednak pilna potrzeba renowacji budynku. Pracami remontowymi kierował Tomasz Pryliński, wspierany w tym względzie przez Jana Matejkę. Architekt postanowił zburzyć przylegające do Sukiennic od wieków kramy i budy, a zastąpić je eleganckimi, arkadowymi podcieniami. Pryliński zdecydował się także wybudować dwa ryzality pośrodku budynku, na osi wschód – zachód. Wskutek tego sukiennice utraciły swój podłużny dotychczas charakter, a od strony ulic Szewskiej i Siennej pojawiły się nowe, piękne fasady. Ryzality zostały umiejętnie połączone z attyką i również ozdobione maszkaronami. Nie zmieniły się funkcje dolnej hali, która wciąż przeznaczona była dla kupców. Część drewnianych kramów umieszczonych wzdłuż ścian, zaprojektował sam Matejko. Natomiast drugą kondygnację Tomasz Pryliński przeznaczył na pomieszczenia Muzeum Narodowego.

Od końca XIX w. wygląd Sukiennic praktycznie się nie zmienił. Po II wojnie światowej na stropie dolnej hali dodano jedynie herby odzyskanych przez Polskę miast na zachodzie. Dziś Sukiennice stanowią wspaniałą atrakcję turystyczną. Na dole znajdują się stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami, natomiast piętro zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Można tam oglądać dzieła m.in. Henryka Siemiradzkiego, Jacka Chełmońskiego, Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego czy też Władysława Podkowińskiego.

Zaszufladkowano do kategorii Noclegi

Krakowski Kazimierz

góry

swietokrzyskie

krajobraz

turysta

wypoczynek

Kazimierz jest obok Starego Miasta najważniejszym centrum życia kulturalnego Krakowa. To miejsce, w którym tradycja chrześcijańska przeplata się z tradycją żydowską, gdzie obok zabytkowych synagog i typowych żydowskich restauracji współistnieją nowoczesne kawiarnie i kluby nocne.

Kazimierz otrzymał przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim z rąk króla Kazimierza Wielkiego w 1335 r. Od początku swojego istnienia aż do XIX w. było to oddzielne miasto usytuowane na południe od Krakowa. Choć Kazimierz kojarzy się przede wszystkim z miejscem, które w przeszłości zamieszkiwali Żydzi, to samo powstanie miasta nie wiązało się jeszcze z potrzebą wyznaczenia specjalnego terytorium dla gminy żydowskiej. Początkowo Kazimierz miał być partnerem handlowym dla Krakowa oraz zabezpieczać stolicę od południa. Żydzi pojawili się na dobre na Kazimierzu dopiero z końcem XV w., a to wskutek wygnania ich z Krakowa przez króla Jana Olbrachta. Zajęli oni północno – wschodnią część miasta (obejmującą dzisiejszy teren pomiędzy ulicami Józefa, Bożego Ciała, Dajwór i Miodowej) i utworzyli tam Miasto Żydowskie.
Do początku XIX w. to właśnie tu skupiało się życie wszystkich Żydów, a dopiero w II poł. XIX w. pozwolono im się z powrotem osiedlać w innych częściach Krakowa. Obecność Żydów na Kazimierzu zakończyła się wraz z wybuchem II wojny światowej. Szacuje się, że z przeszło 58 tys. krakowskich Żydów wojnę przetrwało jedynie 3 tys.
Dziś Kazimierz to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Krakowie. Tutaj znajdują się zabytkowe synagogi (Stara, Izaaka, Kupa, Remuh, Tempel) oraz kościoły (Bożego Ciała, św. Katarzyny , św. Trójcy i kościół na Skałce – pełniący rolę Panteonu Narodowego). Tutaj kwitnie także życie towarzyskie i kulturalne miasta. Alchemia, Singer czy Les Couleurs to miejsca prawdziwie kultowe. Festiwal Kultury Żydowskiej, Święto Zupy, Święto Chleba czy Święto ulicy Józefa przyciągają co roku tłumy ludzi. Choć historycznym centrum Kazimierza jest Plac Wolnica, przy którym stoi okazały Ratusz kazimierski, to życie skupia się tu głównie wokół Placu Nowego, zwanego też Żydowskim.

Zaszufladkowano do kategorii Noclegi