IV Masa Krytyczna

W najbliższą niedzielę o godz.10.00 pod pomnikiem Jana Zamoyskiego zgromadzą się zamojscy rowerzyści. Roztocze noclegi zaprasza.

Rowerzyści przejadą ulicami Zamościa, aby – jak piszą – „powalczyć o stojaki rowerowe”. Organizatorami IV Masy Krytycznej jest Strefa Rowerowa oraz Stowarzyszenie Padwa Północy. Jak informują, „zapraszają wszystkich użytkowników dwukółek na przejazd ulicami miasta w celu zwrócenia uwagi władz miasta Zamościa na brak parkingów rowerowych”.

– Można powiedzieć, że Zamość stojakiem nie stoi  – mówi Sławomir Źwiernik ze Strefy Rowerowej. – Nie wiem skąd miasto pozyska fundusze, natomiast wiem, że tych stojaków brakuje wszędzie. Ani ich nie ma na Starówce, ani w innych miejscach użyteczności publicznej, jak kościoły i szpitale – dodaje Źwiernik.

Krzysztof Adamczyk, komendant straży miejskiej, która ostatnio zorganizowała edukacyjny wyścig rowerowy dla dzieci, twierdzi, że szereg postulatów jest realizowanych, a wiele spraw związanych z miejskim ruchem rowerowym będzie usystematyzowana.

– Dobrze, że mieszkańcy widzą potrzeby zmian w zakresie bezpieczeństwa rowerzystów – mówi komendant, który powołał w tym celu m.in. spinacz rowerowy. – Z ramach działań rowerowego spinacza trafiło szereg merytorycznych uwag, które w całości zostały przekazane do Zarządu Dróg Grodzkich – zdradził komendant.

Adamczyk podkreślił w rozmowie z nami, że „miasto to nie tylko rowerzyści”. Zdaniem komendanta, „są to również piesi, jak i kierowcy pojazdów samochodowych, i aby mówić o bezpieczeństwie i kulturze jazdy wymaga to zaangażowania, znajomości przepisów oraz rozsądku wszystkich uczestników na drogach, ścieżkach i chodnikach”.

Z „Przygodą” na Roztocze

Klub Turystów Pieszych PTTK „PRZYGODA” zaprasza
20 i 21 września 2014r. (sobota/niedziela) na wycieczkę autokarową na trasie:
Kielce – Krasnobród – Zwierzyniec – rezerwat nad Tanwią – rezerwat Czartowe Pole – Józefów – Górecko Kościelne – Kielce Roztocze noclegi zaprasza.

W programie wycieczki zwiedzanie m.in.:

  • Szczebrzeszyn – brama Roztocza. Miasto trzech kultur. Rynek, pomnik Chrząszcza, renesansowe kościoły, synagoga, cerkiew, wąwozy lessowe.
  • Krasnobród – Sanktuarium NMP, kaplica na wodzie, muzeum wieńców dożynkowych, kolekcja ptactwa.
  • Zwierzyniec – barokowy kościół na wyspie, zabudowania ordynacji zamojskiej, browar, spacer na Bukową Górę. Nocleg w domkach, wyżywienie, ognisko.
  • Rezerwat nad Tanwią, przejście szlakiem szumów – Morskie Oko, wodospad na rzece Jeleń, wzgórze Kościółek, wodospady na rzece Tanew.
  • Józefów – kamieniołomy.
  • Górecko Kościelne – barokowy drewniany kościółek pw. św. Stanisława, pomnikowe dęby, rzeka Szum i źródełko.

Urokliwe Roztocze

Roztocze pensjonaty znajduje się w strefie zazębiania się obszaru występowania czarnoziemów z terenami o przewadze gleb brunatnych i bielicowych. Garb Roztocza budują skały górnokredowe piętra kampanu i mastrychtu, pod względem litologicznym są to opoki i opoki margliste, a w części płd. gezy. Utwory trzeciorzędowe reprezentują wapienie detryczne, litoamniowe i rafowe, oraz – głównie w dolinach – piaski i piaskowce. Ponad wierzchowiny wznoszą się wzgórza o charakterze ostańcowym. Zbudowane są one z kamieni mioceńskich, bardziej odpornych na wietrzenie od innych roztoczańskich skał. Natomiast spłaszczenia wierzchowinowe to pozostałości dawnej równiny, wydźwigniętej w trzeciorzędzie w górę, rozciętej obecnie malowniczymi dolinami.

Roztocze jest naturalnym przedłużeniem Wzniesień Urzędowskich, łączącym Wyżynę Lubelską z Podolem.

Zdrowo na Roztoczu

Roztocze pensjonaty to kraina zdrowia, uzdrowisko, które leczy ciało i duszę. Uzdrowisko w Horyńcu-Zdroju funkcjonujące już od ponad stu lat. Dysponuje zasobnymi źródłami niezwykle cennych wód mineralnych i złożem najlepszej w kraju borowiny. Ponoć z zalet leczniczych horynieckich wód korzystała Marysieńka Sobieska.

Na pewno warto pójść w jej ślady i wykorzystać dla siebie właściwości leczniczo – relaksujące horynieckich wód, borowiny oraz klimatu. Drugim roztoczańskim uzdrowiskiem jest Krasnobród. Tradycje uzdrowiskowe tej miejscowości sięgają XVIII w. Przybywali tu na kurację chorzy głównie na gruźlicę. Kurort może się poszczycić walorami klimatycznymi, krajobrazowymi, złożami borowin oraz solankowymi wodami leczniczymi.