Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie

Pięknie  zlokalizowany na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego  biegnącej przez piękny przełomowy odcinek potoku górskiego „ Szklarka” tzw. „Wąwóz Szklarki.” Nieopodal Szklarskiej Poręby

W środkowej części Wąwozu, na skalnym brzegu na wysokości 520 metrów  n.p.m. znajduje się piękny Wodospad Szklarki, spadający szybką kaskadą zwężającą się w dlnej części  i skręcającą spiralnie strumień wody Wodospad mierzy ok. 13 metrów wysokości.

Na lewym brzegu skalistego progu znajdują się niepowtarzalne okazałe marmity.

Pierwsze wzmianki o tym Wodospadzie Szklarki pochodzą ze średniowiecza i przez wszystkie wieki  był uwieczniany w wielu dzie lach artystycznych: w opisach, rycinach i obrazach, bowiem uważano to miejsce za szczególnie romantyczne. Do dziś  wielu młodzieńców ze SWzklarskiej Poręby i nie tylko oświadcza się tutja wybrance wierząc w szczęście jakie przynosi magiczna moc wodospadu. .Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kochanówka”.

Wodospad Szklarski jest stałym punktem odwiedzin na trasie każdej wycieczki turystycznej.

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

Nieopodal Szklarskiej Poręby znajduje się olbrzymia grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 metrów  n.p.m. Tworzą ją dwie ogromne  baszty z granitu o wysokości około 30 Taka wysokość wystarcza do podziwiania okolicy Szklarskiej Poręby, Krucze Skały są znanym punktem widokowym.

Na Kruczych Skałach działa ośrodek sportów ekstremalnych – Szkoła Górska „Quasar”.

Pod okiem profesjonalnego nauczyciela/instruktora można uprawiać wspinaczkę górską, zjechać tyrolką, skoczyć na „wahadle” czy przejść nad przepaścią po moście linowym.