Chochołów

Noclegi w Chochołowie!!!

Osadnictwo dotarło na tereny Chochołowa w połowie XVI stulecia. Pierwszy sołtys wsi, Bartłomiej Kluska, nazywany Chochołowskim, otrzymał przywilej sołecki od króla Zygmunta III w 1592 r. za zasługi z czasów wojen moskiewskich toczonych za króla Stefana Batorego. W rodzie tym sołectwo utrzymywało się przez kilka pokoleń. Mieszkańcy Chochołowa i kilku okolicznych miejscowości w XIX wieku zasłynęli udziałem w Powstaniu Chochołowskim , czyli zbrojnym wystąpieniu przeciwko austriackiemu zaborcy. Powstanie odbyło się 21 lutego 1846 roku.  Brał w nim udział między innymi znany góral i gawędziarz z Kościeliska – Jan Krzeptowski tzw Sabała

 Chochołów noclegi to doskonałe miejsce na wypoczynek w tej malowniczej miejscowości . Noclegi w Chochołowie w centrum wioski z przepięknym widokiem na panoramę Tartr. Do wynajęcia znajdziemy pensjonaty, domki, ośrodki wypoczynkowe, pokoje gościnne, kwatery prywatne, wille bardzo dobrze wyposażone.

 Wieś położona jest na wysokości ok. 750 m n.p.m., tuż przy granicy polsko-słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Sąsiaduje z kilkoma podhalańskimi miejscowościami – Koniówką , Witowem , Cichem Górnym, Dolnym i Środkowym i słowacką Suchą Horą. Jest to malownicza miejscowość, która co roku przyciąga tłumy turystów . Jedną z głównych atrakcji tutaj jest zabudowa. Większość wsi stanowią 100 letnie góralskie chaty , zbudowane z bali.

Noclegi Chochołów słynie nie tylko ze skansenu charakteryzującego sie drewnianą zabudową ale również przepięknych widoków, od wschodu wznoszą się wzgórza Cyrhlica  i Kotelnica . Na południe od Chochołowa wznosi się do góry grzbiet, który prowadzi na górę Ostrzysz i dalej w stronę Gubałówki.

Chochołow noclegi z wyżywieniem  stanowi doskonałą baze wypadową zarówno w nasze polskie TATRY jak i na słowacje gdzie mozna skorzystac z kompleksu basenów geotermalnych w Oravicach. Chochołów noclegi blisko term gdzie można skorzystać z najwiekszych na Podhalu Term Chochołowskich

Alternatywą dla wycieczek w góry są wycieczki do położonego niedaleko Zamku Orawskiego i Muzeum Wsi Orawskiej w Zubercu.

Latem  można zaplanować z Oravic wyjście na szlaki turystyczne – trudniejsze wprawy turystów i na szlaki łatwe. Na zwolenników jazdy na rowerach czeka wiele oznakowanych szlaków rowerowych.

W czasie II wojny światowej Chochołów był ośrodkiem partyzanckim i kurierskim. Jedną z bardziej znanych postaci tamtego okresu, pochodzącą ze wsi był Stanisław Frączysty.

Chochołów jest ważnym ośrodkiem twórczości ludowej. Słynie m.in. z : zdobnictwa w drewnie, kowalstwa i zdobnictwa metalu, malarstwa na szkle oraz hafciarstwa. Warto zajrzeć i odwiedzić Izbę Regionalną prezentującą przedmioty kultury ludowej, którą w chałupie nr 28 stworzył miejscowy rzeźbiarz Jan Zięder. Warto wspomnieć że Chochołów w latach 1853-66, na miejscu drewnianej świątyni z XVII w., wzniesiono z miejscowego piaskowca kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka. Kościół ten może pochwalić się : wnętrzem neogotyckiej świątyni: freski Walerego Eliasza z 1871 r. jak i , dwa obrazy Wojciecha Eliasza oraz obraz Św. Trójcy będący częścią tryptyku z XVI w. Naprzeciw kościoła znajduje się pomnik Powstania Chochołowskiego, ufundowany przez polonię amerykańską.

Chochołów to typowa ulicówka , czyli wieś, w której domy ustawione są wzdłuż jednej ulicy. Będąc na miejscu warto wziąć udział na Imprezie folklorystycznej , która propaguje tradycję góralską. Jedną z nich są „Góralskie Nucicki” . W celu relaksu , warto odwiedzić termy chochołowskie. Otwarte są cały rok. Będąc w Chochołowie każdy znajdzie coś dla siebie. Trochę spokoju , trochę szaleństwa, a również dla miłośników wędkowania również się coś znajdzie.