Dzianisz

Dzianisz to podhalańska wieś zlokalizowana na Paśmie Gubałowskim, w pobliżu Kościeliska, której historia sięga 1619 roku. Nazwa wsi wywodzi się od wołoskiego wyrażenia „dzea-nysz”, co oznacza rzekę w dolinie i odnosi się do potoku Dzianiskiego, nad ktorym położona jest miejscowosć. Warto dodać, że Dzianisz znajduje się na wysokości od 800 nawet do 1000 metrów n.p.m., dzięki czemu panuje tutaj specyficzny górski klimat a powietrze jest czyste i orzeźwiające.
We wsi znajduje się zabytkowy kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej zbudowany w 1937 roku roku. Ta wyjątkowa świątynia z bazylikowym układem zachowuje elementy tradycyjnych, podhalańskich budowli sakralnych. W środku znajdują się organy pochodzące prawdopodobnie z XVII wieku, przeniesione do tego miejsca z kościoła w Kętach w 1949 roku i obecnie umieszczone są w nowej obudowie. Innym ważnym zabytkiem jest kamienna figura św. Barbary z 1772 roku, ufundowana przez Barbarę i Józefa Wojnarowskich.
Spokojna okolica wsi zachęca turystów do wycieczek licznymi trasami spacerowymi i rowerowymi. Nad Dzianiszem wznosi się góra Ostrysz o wysokości 1025 m n.p.m., z której roztacza się wspaniały widok na Tatry oraz na Babią Górę, i do której z centrum wsi można dojść zaledwie w kilka minut. Ze względu na lokalizację Dzianisz pozostaje spokojnym zakątkiem, z którego jednak blisko jest do wielu atrakcji Podhala. Szybko można się dostać stąd do Zakopanego, Chochołowa, Kościeliska, na tatrzańskie szlaki a nawet na Słowację. 

Dzianisz tanie noclegi, Dzianisz noclegi z wyżywieniem najdują się w spokojnym, malowniczym miejscu, który gwarantuje wypoczynek. Do dyspozycji gości Dzianisz poleca pensjonaty, wille, kwatery prywatne, wille, domki, agroturystykę, apartamenty wyposażone w  łazienkę oraz telewizor, kuchenki mikrofalowe, kuchenki elektryczne.

W Dzianiszu znajduje się drewniany kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, zbudowany w 1932 roku, ale zachowujący styl tradycyjnych kościołów podhalańskich oraz kamienna figura św. Barbary z 1772 roku.

Dzianisz noclegi
34-514 Dzianisz

Noclegi położone w malowniczej miejscowości Dzianisz na zboczu Gubałówki w bezpośrednim sąsiedztwie lasu.

Dzianisz pokoje to doskonałe miejsce na wypoczynek w ciszy i spokoju z dala od ruchliwej drogi oraz hałasu.

 

Noclegi Dzianisz oferuje:

Nowocześnie urządzone  pokoje z łazienkami.

W każdym pokoju telewizor

Wyposażona kuchnia do wyłącznej

Miejsca do parkowania samochodów

W pobliżu:

  • Gubałowka
  • Butorowy
  • Zakopane
  • Wyciąg narciarski Szymaszkowa
  • WitówSki
  • Basen

Serdecznie zapraszamy przez cały rok!