Krakowski Kazimierz

góry

swietokrzyskie

krajobraz

turysta

wypoczynek

Kazimierz jest obok Starego Miasta najważniejszym centrum życia kulturalnego Krakowa. To miejsce, w którym tradycja chrześcijańska przeplata się z tradycją żydowską, gdzie obok zabytkowych synagog i typowych żydowskich restauracji współistnieją nowoczesne kawiarnie i kluby nocne.

Kazimierz otrzymał przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim z rąk króla Kazimierza Wielkiego w 1335 r. Od początku swojego istnienia aż do XIX w. było to oddzielne miasto usytuowane na południe od Krakowa. Choć Kazimierz kojarzy się przede wszystkim z miejscem, które w przeszłości zamieszkiwali Żydzi, to samo powstanie miasta nie wiązało się jeszcze z potrzebą wyznaczenia specjalnego terytorium dla gminy żydowskiej. Początkowo Kazimierz miał być partnerem handlowym dla Krakowa oraz zabezpieczać stolicę od południa. Żydzi pojawili się na dobre na Kazimierzu dopiero z końcem XV w., a to wskutek wygnania ich z Krakowa przez króla Jana Olbrachta. Zajęli oni północno – wschodnią część miasta (obejmującą dzisiejszy teren pomiędzy ulicami Józefa, Bożego Ciała, Dajwór i Miodowej) i utworzyli tam Miasto Żydowskie.
Do początku XIX w. to właśnie tu skupiało się życie wszystkich Żydów, a dopiero w II poł. XIX w. pozwolono im się z powrotem osiedlać w innych częściach Krakowa. Obecność Żydów na Kazimierzu zakończyła się wraz z wybuchem II wojny światowej. Szacuje się, że z przeszło 58 tys. krakowskich Żydów wojnę przetrwało jedynie 3 tys.
Dziś Kazimierz to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Krakowie. Tutaj znajdują się zabytkowe synagogi (Stara, Izaaka, Kupa, Remuh, Tempel) oraz kościoły (Bożego Ciała, św. Katarzyny , św. Trójcy i kościół na Skałce – pełniący rolę Panteonu Narodowego). Tutaj kwitnie także życie towarzyskie i kulturalne miasta. Alchemia, Singer czy Les Couleurs to miejsca prawdziwie kultowe. Festiwal Kultury Żydowskiej, Święto Zupy, Święto Chleba czy Święto ulicy Józefa przyciągają co roku tłumy ludzi. Choć historycznym centrum Kazimierza jest Plac Wolnica, przy którym stoi okazały Ratusz kazimierski, to życie skupia się tu głównie wokół Placu Nowego, zwanego też Żydowskim.

Agroturystyka Mikołajki, Zakopane pokoje, Berezka noclegi, Susiec noclegi domki, Białka Tatrzańska noclegi blisko wyciągu

Możliwość komentowania jest wyłączona.