Najpopularniejsze szlaki, atrakcje dla rodzin z dziećmi oraz co warto zwiedzić w Zębie

Ząb, położony na wysokości 1013 m n.p.m., jest najwyżej usytuowaną miejscowością w Polsce, znajdującą się w województwie małopolskim, u stóp Tatr. Leżący na północnym zboczu Gubałówki, w gminie Poronin, stanowi idealną bazę wypadową w Tatry, szczególnie dla tych, którzy szukają spokoju z dala od miejskiego zgiełku, oferując malownicze krajobrazy i ciszę.

Jedną z atrakcji Zębu jest zabytkowy, drewniany kościół Św. Anny, datowany na początek XX wieku, którego wnętrze zdobi tradycyjny góralski wystrój. Parafia została erygowana przez kardynała Stefana Sapiehę, co dodaje miejscu historycznego znaczenia.

Przez Ząb przebiega również Szlak Papieski, którym 7 czerwca 1997 roku jechał Jan Paweł II. Na pamiątkę tej wizyty w miejscowości znajduje się wieżyczka papieska z napisem „Witaj Gazdo Świata w miejscu skąd najbliżej do nieba”.

Miłośnicy sportów zimowych znajdą w Zębie wyciągi narciarskie, idealne dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy, a także serwis i wypożyczalnię sprzętu. Działa tu również Szkoła Narciarska „Ząb”, a miejscowość ta jest znana jako rodzinne miasto Kamila Stocha, jednego z najlepszych polskich skoczków narciarskich.

W Zębie, z piękną panoramą Tatr, bliskością szlaków turystycznych i rozbudowaną infrastrukturą noclegową i gastronomiczną, warto zatrzymać się zarówno latem, jak i zimą.

Noclegi w Zębie

Noclegi w Zębie, najwyżej położona miejscowość w Polsce, oferuje szeroki wybór noclegów, które zachwycają widokiem na górskie szczyty. Dla osób szukających ekonomicznych rozwiązań, dostępne są tanie noclegi, w tym przytulne Ząb pokoje gościnne i kwatery prywatne, oferujące ciepłą, domową atmosferę. Miłośnicy góralskiej tradycji będą zachwyceni możliwością pobytu w drewnianych, stylowe Ząb domki letniskowe oraz całoroczne, które idealnie wpisują się w malowniczy krajobraz Podhala. Wiele obiektów oferuje także noclegi z wyżywieniem, w tym pyszne, domowe śniadania, pozwalające zacząć dzień od solidnej porcji lokalnych smakołyków. Agroturystyka i wille w Zębie to doskonała propozycja dla tych, którzy pragną spędzić czas w spokoju i ciszy, ciesząc się bliskością natury i górskiego klimatu.