O Muszynie…

Głównym bogactwem zarówno Muszyny jak i okolic są zasoby leczniczych wód mineralnych, wykorzystywanych do kuracji pitnej, kąpieli i aerozoterapii w ośrodkach sanatoryjnych i do butelkowania przez miejscowe rozlewnie wód mineralnych.
Niewątpliwą atrakcją jest możliwość bezpłatnego korzystania z ogólnodostępnych pijalni wód mineralnych, jak również z sezonowych punktów czerpalnych wód mineralnych, które gaszą pragnienie nawet w największy upał wspaniale uzupełniając brakujące składniki mineralne w organizmie. Muszyna kwatery przygotowały doskonałą bazę noclegową dla turystów.

Podczas wizyty w Muszynie turyści uczestniczyć mogą również w zimowych kuligach, letnich przejażdżkach dorożkami, wycieczkach na Słowację. Dogodne połączenia z Republiką Słowacką zapewniają połączenie drogowe Leluchów–Čirč, kolejowe Muszyna–Plaveč oraz turystyczne Muszyna-Legnava.
Wielowiekową historię i tradycje naszego regionu poznać można w muszyńskim muzeum regionalnym. Natomiast entuzjastów zabytków zapraszamy do wyprawy szlakiem dawnego „Państwa Muszyńskiego”, na którym obejrzeć możemy zarówno ruiny zamku (XIV w.), dwór starostów, kordegardę (XVIII-XIX w.), jak i rozsiane po wszystkich wioskach dawne połemkowskie cerkwie greko-katolickie.
Miłośników przyrody zainteresuje dydaktyczny spacer ścieżkami rezerwatu lipowego „Obrożyska”, znajdującego się nieomal w centrum Muszyny.
Wszystkich gości Muszyna zaprasza do uczestnictwa w cyklicznych letnich imprezach ”Festynach Nad Popradem”, “Noc Świętojańska nad Popradem”,” Święto Wód Mineralnych”, “Jesień Popradzka”.
Dla koneserów sztuki organizowane są wystawy prac artystów polskich i słowackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Regionalnym.
Dobrze wyposażone ośrodki wczasowe i sanatoryjne stanowią doskonałą bazę dla turystów i kuracjuszy, organizatorów konferencji, szkoleń, sympozjów, plenerów malarskich i fotograficznych, jak również gospodarstwa agroturystyczne zapraszają na wypoczynek.