Olsztynek

Miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim, 28 km od Olsztyn. Pierwsza wzmianka o Olsztynku pochodzi z 1351 roku, a Prawa miejskie nadane zostały przez wielkiego mistrza Winricha von Kniporde w 1359 roku. W połowie wieku Krzyżacy zbudowali zamek przeznaczony na siedzibę wójtów. Ciekawym miejscem jest Rezerwat przyrody Ostoja bobrów na rzece Pasłęce utworzony w 1970 r. w celu zachowania stanowisk bobra. W skład rezerwatu wchodzą dodatkowo grunty przylegające – pasy obszarów nadrzecznych i nadjeziornych o szerokości sto metrów na gruntach państwowych i na gruntach prywatnych. Jest to rezerwat o dużej wartości przyrodniczej i interesujący pod względem krajobrazowym, rozciąga się na długości dwustu km.

Olsztynek noclegi wynajem pokoi dla turystów odwiedzających Olsztynek i okolice. Z Olsztynka jest blisko do kilku dużych miast, do Olsztyna,  Ostródy, Nidzicy, do Szczytna 45 minut samochodem

Polecamy i często uczęszczanym przez turystów jest Szlak pieszy czyli trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp.

Noclegi Olsztynek dobra lokalizacja blisko centrum, blisko skansenu noclegi nad jeziorem do jeziorem.

Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą). Trasa prowadzi przez Grunwald pole bitwy – Stębark – Królikowo – Olsztynek dworzec PKP. Pierwszy ratusz w Olsztynku powstał prawdopodobnie wkrótce po otrzymaniu praw miejskich. Pierwsze informacje o istnieniu tutaj burmistrza pochodzą z 1414 r. Jest to budynek murowany z cegły, otynkowany, dwukondygnacyjny, podpiwniczony i z użytkowym poddaszem. Wzniesiono go na planie prostokąta i nakryto czterospadowym dachem z czerwonej dachówki. Ściany budynku podzielone zostały gzymsami i ozdobione dekoracyjnymi obwódkami okien. Nad wejściem głównym znajduje się niewielki balkon. Okolice Olsztynka to piękne krajobrazy, wspaniała przyroda i malownicze jeziora – wymarzone miejsce na wypoczynek. Na terenie gminy znajduje się około 40 jezior, m.in. jeziora: Pluszne, Łańskie, Mielno, Maróz, Sarąg, Jemiołowskie. Zbiorniki te, prócz typowo letnich uciech gwarantują udane połowy wędkarzom. Powstały tu również cenne rezerwaty przyrody: „Rezerwat Krajobrazowo-Geomorfologiczny Źródeł Rzeki Łyny im. Prof. Romana Kobendzy”, rezerwat faunistyczny „Rzeka Drwęca”, rezerwat „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce” oraz rezerwat „Bagno Nadworskie”.