Orawa

Krainę historyczną, jaką jest Orawa noclegi Polska dość ściśle wyznaczają elementy fizjograficzne. Polska część Orawy, czyli Orawa noclegi nad jeziorem Górna, od północy i zachodu jest ograniczona pasmem Beskidu Wysokiego. Orawa domki położona jest przede wszystkim w granicach Słowacji, jednak jej część północno-wschodnia należy do Polski.

Orawa noclegi miała bardzo burzliwą historię przez którą była wiele razy dzielona i jej tereny przechodziły zamiennie we władanie Polski oraz Czechosłowacji. Orawa noclegi nad jeziorem jest miejscem, w którym można zobaczyć wiele ciekawych miejsc przypominających właśnie o ciekawej historii. Główną atrakcją, którą Orawa domki przyciąga turystów, jest Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Zajmuje on ponad 10 ha terenu i przedstawia budynki, które charakterystyczne dla dla terenów Orawa noclegi. Można tu zobaczyć również piękny dworski park a także skorzystać z zajęć edukacyjnych, dzięki którym można zobaczyć jak piecze się chleb, obrabia len, maluje na szkle oraz wykonuje ozdoby.

Z kolei najcenniejszym zabytkiem, którym szczyci się Orawa noclegi nad jeziorem , jest kościół w Orawce powstały w XVII wieku. Bezcenną dekoracją jest tam cykl obrazów imitujących gobeliny, wykonany przez nieznanych twórców. Orawa domki charakteryzuje się również obiektami takimi jak drewniane dzwonnice z dzwonkiem loretańskim, zwane też dzwonnicami burzowymi. Zgodnie z ludowymi wierzeniami służyły one do odpędzania burz i gradowych nawałnic ściąganych przez demony zwane płanetnikami.