Sandomierz

Sandomierz to miasto w województwie świętokrzyskim, położone w Nizinie Nadwiślańskiej, w odległości 30 km od Stalowej Woli i 46 km od Ostrowca Świętokrzyskiego. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce i rozpościera się od Wyżyny Sandomierskiej po Równinę Tarnobrzeską na siedmiu wzgórzach przez co bywa nazywany „małym Rzymem”. W mieście kręcony jest popularny serial telewizyjny „Ojciec Mateusz”.

Sandomierz jest staropolskim miastem królewskim o rozwiniętej bazie noclegowej oraz dużym wkładzie w historię i kulturę naszego kraju. Miasto posiada doskonale zachowany średniowieczny układ ulic i zabudowy i stanowi skarbnicę obiektów o wyjątkowej klasie artystycznej. Odwiedzający mogą podziwiać m.in. XIII-wieczny Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, Bazylikę Katedralną z XIV wieku, piękny renesansowy Ratusz oraz Zamek Królewski. Warto też zobaczyć uważaną za symbol miasta gotycką Bramę Opatowską ufundowaną przez króla Kazimierza Wielkiego oraz będący siedzibą Muzeum Diecezjalnego Dom Długosza.

Sandomierz słynie z tradycji winiarskich, kultywowanych już od czasów średniowiecza, gdy zakładano tu pierwsze winnice. Zalety terenów nadwiślańskich i korzystny mikroklimat do uprawy winorośli wychwalał już w XVI wieku historyk Stanisław Sarnicki.

Oprócz walorów historycznych miasto posiada także wysokie walory przyrodnicze. Szczególnie zachwycający jest wyżłobiony przez wodę w pokładach lessowych Wąwóz św. królowej Jadwigi pokryty roślinnością stepową oraz Podziemna Trasa Turystyczna pod Starówką. Ta XIII-wieczna trasa jest jedną z najdłuższych tego typu tras w Polsce. W przeszłości w piwnicach, magazynach kupieckich i korytarzach przechowywano tu butelki z winem. Malownicze lessowe wąwozy to świetna propozycja na klimatyczne spacery i dłuższe wędrówki na łonie natury. W mieście znajduje się rezerwat geologiczno-przyrodniczy „Góry Pieprzowe” i „Park Piszczele” oferujący ścieżki piesze i rowerowe, skatepark, a także park linowy „Ścieżka Tarzana”.

Jedną z nowszych atrakcji jest Bulwar nad Wisłą im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mieści się na nim przystań dla pojazdów pływających, Budynek Sportów Wodnych oraz promenada i scena, gdzie odbywają się koncerty i imprezy plenerowe.