Szczyrk

Szczyrk jest popularną i atrakcyjnie usytuowaną miejscowością o charakterze turystycznym w województwie śląskim. Leży w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego i znakomicie sprawdza się jako punkt na wypady w góry.

Turyści znajdą tu rewelacyjną bazę noclegową o zróżnicowanym standardzie i bogaty wybór lokali gastronomicznych serwujących wyśmienitą kuchnię, która zaspokoi najbardziej wyszukane podniebienia.

Oprócz wspaniałych gór miejscowość oferuje rewelacyjną bazę noclegową o zróżnicowanym standardzie i wyśmienity wybór lokali gastronomicznych, których kuchnia zaspokoi wszystkie gusta.

W Szczyrku polecamy skorzystać z trasy do kolarstwa crossowego i narciarstwa biegowego. Miłośnikom wspinaczek górskich polecamy trasę na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Skrzyczne lub skorzystanie z kolejki linowej.

Zawoja

Zawoja to znana i chętnie odwiedzana przez turystów miejscowość w województwie małopolskim. Jest położona w dolinie rzeki Skawica u stóp Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim i Makowskim. Stanowi świetną bazę wypadową do Żywca.

Stoki w Zawoi są bardzo dobrze zagospodarowane. Rozgrywane są tu krajowe i międzynarodowe zawody narciarskie. Polecamy także trasę narciarską o długości 1,5 km w ośrodku narciarskim Mosorny Groń.

Swoją siedzibę w miejscowości ma Babiogórski Park Narodowy, który umożliwia zobaczenie cudów przyrodniczych regionu. W pobliżu Korony Ziemi działa Centralne Archiwum Górskie i Fundacja Narodowe Centrum Górskie.

Oprócz wyjątkowo sprzyjających warunków do uprawiania narciarstwa w Zawoi można także napotkać atrakcyjne muzea. Centrum Górskie Korona Ziemi organizuje ciekawe wystawy o różnorodnej tematyce.

Żywe lekcje tradycji

Starosta Cieszyński wraz z Miejscowym Kołem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Mostach koło Jabłonkowa serdecznie zapraszają na „Żywe lekcje tradycji – zachowanie wspólnego dziedzictwa Górlai Śląskich na pograniczu polsko-czeskim”. Beskidy noclegi zapraszają.

Odbywać się one będą w „Chacie u Niedźwiedzia”, czyli budynku dawnej szkoły, wchodzącej w skład Enklawy Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle.

Terminy spotkań: 26 lipca, 2, 9, 16, 23, 30 sierpnia, 13 września, 27 grudnia, 3 stycznia.

Wstęp wolny.

Szczegółowy harmonogram pozostałych dni i opis w pliku do pobrania poniżej.

13 września w sobotę zapraszamy na niepowtarzalne atrakcje w Muzeum Beskidzkimw Wiśle wg poniższego programu:

11.00   –       Koncert Józefa Brody z Istebnej

11.45   –       Koncert archaicznej muzyki Beskidu Śląskiego  –

Jan Kaczmarzyk i kapela Zespołu  „Istebna”

12.15   –        poczęstunek :

– podpłomyki z ognia Mariana Dudysa z Chaty Chlebowej

– placki ziemniaczane bezpośrednio z blachy –

Agroturystyka   Andrzeja Cieślara z Brennej

/Breńsko Malinka/

13.00     -Gościnny występ Zespołu „Mosty” z Mostów Jabłonkowskich.

11.00 -15.00 –   Żywe lekcje tradycji    / szkoła , kuźnia, warsztaty/