Chochołów

Chochołów to znana i atrakcyjnie usytuowana miejscowość o charakterze wypoczynkowym w województwie małopolskim. Leży nad Czarnym Dunajcem na Pogórzu Gubałowskim i Wierchach Orawicko-Witowskich.

W Chochołowie znajdują się wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Miłośnicy przyrody mogą w nim zobaczyć bogactwo roślin i zwierząt. Wejścia znajdują się na Siwej Polanie i u wylotu Doliny Kościeliskiej i Lejowej.

Miejscowość oprócz tego, że posiada znakomitą lokalizację znana jest także z powstania chochołowskiego. W zabytkowej chacie naprzeciwko kościoła mieści się muzeum tego powstania posiadające ciekawe eksponaty.

Eksponaty zgromadzone przez Muzeum powstania chochołowskiego dotyczą nie tylko powstania, ale też etnografii, historii i kultury materialnej regionu. W okresie letnim organizowane są ciekawe wydarzenia, w tym Góralskie Nuciki.

Chochołów

Noclegi w Chochołowie!!!

Osadnictwo dotarło na tereny Chochołowa w połowie XVI stulecia. Pierwszy sołtys wsi, Bartłomiej Kluska, nazywany Chochołowskim, otrzymał przywilej sołecki od króla Zygmunta III w 1592 r. za zasługi z czasów wojen moskiewskich toczonych za króla Stefana Batorego. W rodzie tym sołectwo utrzymywało się przez kilka pokoleń. Mieszkańcy Chochołowa i kilku okolicznych miejscowości w XIX wieku zasłynęli udziałem w Powstaniu Chochołowskim , czyli zbrojnym wystąpieniu przeciwko austriackiemu zaborcy. Powstanie odbyło się 21 lutego 1846 roku.  Brał w nim udział między innymi znany góral i gawędziarz z Kościeliska – Jan Krzeptowski tzw Sabała

 Chochołów noclegi to doskonałe miejsce na wypoczynek w tej malowniczej miejscowości . Noclegi w Chochołowie w centrum wioski z przepięknym widokiem na panoramę Tartr. Do wynajęcia znajdziemy pensjonaty, domki, ośrodki wypoczynkowe, pokoje gościnne, kwatery prywatne, wille bardzo dobrze wyposażone.

 Wieś położona jest na wysokości ok. 750 m n.p.m., tuż przy granicy polsko-słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Sąsiaduje z kilkoma podhalańskimi miejscowościami – Koniówką , Witowem , Cichem Górnym, Dolnym i Środkowym i słowacką Suchą Horą. Jest to malownicza miejscowość, która co roku przyciąga tłumy turystów . Jedną z głównych atrakcji tutaj jest zabudowa. Większość wsi stanowią 100 letnie góralskie chaty , zbudowane z bali.

Noclegi Chochołów słynie nie tylko ze skansenu charakteryzującego sie drewnianą zabudową ale również przepięknych widoków, od wschodu wznoszą się wzgórza Cyrhlica  i Kotelnica . Na południe od Chochołowa wznosi się do góry grzbiet, który prowadzi na górę Ostrzysz i dalej w stronę Gubałówki.

Chochołow noclegi z wyżywieniem  stanowi doskonałą baze wypadową zarówno w nasze polskie TATRY jak i na słowacje gdzie mozna skorzystac z kompleksu basenów geotermalnych w Oravicach. Chochołów noclegi blisko term gdzie można skorzystać z najwiekszych na Podhalu Term Chochołowskich

Alternatywą dla wycieczek w góry są wycieczki do położonego niedaleko Zamku Orawskiego i Muzeum Wsi Orawskiej w Zubercu.

Latem  można zaplanować z Oravic wyjście na szlaki turystyczne – trudniejsze wprawy turystów i na szlaki łatwe. Na zwolenników jazdy na rowerach czeka wiele oznakowanych szlaków rowerowych.

W czasie II wojny światowej Chochołów był ośrodkiem partyzanckim i kurierskim. Jedną z bardziej znanych postaci tamtego okresu, pochodzącą ze wsi był Stanisław Frączysty.

Chochołów jest ważnym ośrodkiem twórczości ludowej. Słynie m.in. z : zdobnictwa w drewnie, kowalstwa i zdobnictwa metalu, malarstwa na szkle oraz hafciarstwa. Warto zajrzeć i odwiedzić Izbę Regionalną prezentującą przedmioty kultury ludowej, którą w chałupie nr 28 stworzył miejscowy rzeźbiarz Jan Zięder. Warto wspomnieć że Chochołów w latach 1853-66, na miejscu drewnianej świątyni z XVII w., wzniesiono z miejscowego piaskowca kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka. Kościół ten może pochwalić się : wnętrzem neogotyckiej świątyni: freski Walerego Eliasza z 1871 r. jak i , dwa obrazy Wojciecha Eliasza oraz obraz Św. Trójcy będący częścią tryptyku z XVI w. Naprzeciw kościoła znajduje się pomnik Powstania Chochołowskiego, ufundowany przez polonię amerykańską.

Chochołów to typowa ulicówka , czyli wieś, w której domy ustawione są wzdłuż jednej ulicy. Będąc na miejscu warto wziąć udział na Imprezie folklorystycznej , która propaguje tradycję góralską. Jedną z nich są „Góralskie Nucicki” . W celu relaksu , warto odwiedzić termy chochołowskie. Otwarte są cały rok. Będąc w Chochołowie każdy znajdzie coś dla siebie. Trochę spokoju , trochę szaleństwa, a również dla miłośników wędkowania również się coś znajdzie.

Chochołów

Chochołów czyli największa atrakcja gminy. Chochołów noclegi to dynamicznie rozwijająca się baza noclegowa, która jest stale dostosowywana do potzreb klientów. Jest to żywy skansen budownictwa regionalnego, klasy zerowej, który przyciąga rzesze turystów z całego świata. Tutejsze drewniane chałupy i zagrody góralskie zbudowane w tym starym podhalańskim stylu pochodzą z przełomu XVIII i XIX w oraz zostały uznane przez UNESCO zabytkami. Chochołów tanie noclegi to idealny pomysł na naprawdę świetne wakacje przy niedużym nakładzie finansów.Chchołów to ważny ośrodek twórczości ludowej takiej jak zdobnictwo w drewnie czy metalu, malarstwo oraz hafciarstwo. Warto też odwiedzić Izbę regionalną prezentującą przedmioty kultury ludowej. W chochołowie mamy też duże zasoby wód geotermalnych czego dowodem jest odwiert . Z geotermalnego ogrzewania w pierwszej kolejności skorzystają okoliczne wsie.Chchocłów noclegi przy termach to pomysł na wakacje w różnych ośrodkach wczasowych.  W chochołowie zlokalizowane jest międzynarodowe przejscie graniczne ze Słowacją czynne całą dobę. Ze wsi można odbyć pieszą wycieczkę na góre Ostrysz. Chochołowie chętnie wynajmują gościom izby, rozwineli też gastronomię i serwują regionalne potrawy. Warto zwiedzić też dolinę chochołowską czylinajdłuzsza i najwieksza dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na skraju polskich Tatr Zachodnich. Bedąc w okolicy warto zobaczyć dom do góry nogami w chochołowie, dolinę kościeliską w Tatrach, Wejść na giewont.czy Krupówki w Zakopanem

Skansen w Chochołowie

Chochołów noclegi ma do zaoferowaniu Państwu 26 miejsc noclegowych w pokojach 2,3,5 osobowych. Kuchnia oraz duża jadalnia do dyspozycji gości, możliwość przygotowywania własnych posiłków. Zapewnienie darmowego dostępu do Internetu.
Możliwośc bezpośrednio dojazdu z obiektu na Morskie Oko.
Zimą organizujemy, na życzenie gości kuligi, przejażdżki bryczką po okolicy, natomiast latem polecamy spływ Dunajcem.

W sezonie zimowym oddalony o 2km. wyciąg narciarski Ciche oraz 4 wyciągi w oddalonej o 6 km. wsi Witów.
Trasy spacerowe i rowerowe. Wygodny dojazd, zarówno od Krakowa jak i z Zakopanego.