SZTUKA LUDOWA

Podhale jest jednym z niewielu regionów Polski, gdzie bardzo dobrze zachowała się sztuka ludowa. Wydaje się, że poznano już wszystkie charakterystyczne cechy kultury góralskiej. Murzasichle noclegi zaprasza.

Kaletnictwo

Kaletnictwo, czyli wyroby ze skóry to jedna z lepiej zachowanych dziedzin sztuki. Największe zakłady tego rękodzieła można znaleźć w Zakopanem, Krościenku oraz Nowym Targu.

Wyroby z tego materiału są zdobione kolorowym metalem tj. klamrami i ozdobnymi gwoździami. Wytłacza się na nich różne wzory oraz zdobi się je plecionkami ze skóry. Najcenniejszymi wyrobami kaletniczymi są pasy bacowskie o szerokości 30 cm z czterema mosiężnymi klamrami, pasy juhaskie, z wbijanymi mosiężnymi gwoździami oraz torby bacowskie i kierpce, również bogato zdobione.

Odlewnictwo

Obok wyrobów ze skóry, na Podhalu rozwinęło się odlewnictwo z metali kolorowych. Górale wykonują odlewy – ciupagi, dzwonki oraz elementy uprzęży końskiej. Rozwinęła się również produkcja biżuterii: tradycyjnych spinek na wzór noszonych przez górali przy koszulach, z charakterystycznymi wisiorkami – „brambolcami”.

Hafty

Do równie pięknego regionalnego rzemieślnictwa należą hafty. Dziś powróciła moda na wyszywanie gorsetów kolorowymi nićmi. Końce jednokolorowych spódnic są ozdabiane kwiecistymi wzorami, lecz można jeszcze kupić gorsety wyszywane koralikami. Na spodniach góralskich wyszywane są tzw. „parzenice”. Natomiast haft dziurkowy wykorzystuje się do ozdabiania pościeli i damskich koszul góralskich, w męskich koszulach (na kołnierzach i rękawach) stosuje się haft biały.

Galanteria

Jednym z rzemiosł, z których słynie Podhale, są wyroby z drewna. Powszechnie stosuje się tu snycerstwo, tokarstwo, intersję, inkrustację, a także rzeźbę. Ta ostatnia, jest jednym z najpopularniejszych dziedzin sztuki ludowej występującej na Podhalu. W niektórych rodzinach rękodzieło to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Często trudno jest rozróżnić rzeźbę jednego brata od drugiego.

Popularnymi wyrabianymi przedmiotami są również półki, łyżniki, czerpaki, łyżki bacowskie, listwy z „gaździkami”, solniczki, formy na masło i sery, laski, zabawki, miniatury kołowrotków, łyżki, konwie, przęślice…

Malarstwo na szkle

Malarstwo na szkle jest tym rodzajem sztuki, które najbardziej kojarzy się ze sztuką ludową. Głównym tematem były elementy sakralne. Pod koniec XIX wieku twórczość malarstwa na szkle uległa znacznemu zanikowi. Ponowne zainteresowanie tą sztuką nastąpiło po II wojnie światowej. Organizowano nauki malowania na szkle młodzieży z profesjonalnymi malarzami, pozostawiając jednak swobodę w rozwijaniu wyobraźni, fantazji i inwencji. Obecnie na Podhalu wciąż jest wielu artystów, którzy chętnie rozwijają tę tradycyjną, piękną sztukę.

Biegi nartorolkowe

Justyna Kowalczyk i Konrad Motor (oboje AZS AWF Katowice) wygrali biegi nartorolkowe o Puchar Wójta Gminy Poronin i Prezesa LKS Poroniec. Murzasichle noclegi zaprasza.

W niedzielnym biegu na dystansie 3 km rozegranym w Murzasichlu koło Poronina udział wzięło około 30 zawodniczek i zawodników z 11 polskich klubów.

Pierwsza na metę wbiegła Kowalczyk. – Bardzo ciepło i ciężko, ale wynik satysfakcjonujący. To były naprawdę ładne zawody i fajna rywalizacja. Zwykle w lecie nie startuję, ale ten dzisiejszy był wcześniej zaplanowany. To jednak nie był bieg kontrolny, ponieważ jesteśmy po ciężkim obozie w estońskim Otepaeae – powiedziała.

Pięciokrotna medalistka ZIO (w Turynie w 2006 roku zdobyła medal brązowy na 30 km techniką dowolną, w Vancouver w 2010 – złoty na 30 km techniką klasyczną, srebrny w biegu sprinterskim techniką klasyczną i brązowy na 15 km w biegu łączonym oraz w tym roku w Soczi złoty na 10 km techniką klasyczną) będzie teraz miała kilka dni odpoczynku.

CHOPIN W ATMIE, CZYLI PRZEDSMAK „MUZYKI NA SZCZYTACH”

W tegorocznej edycji Festiwalu „Muzyka na Szczytach”, wezmą udział gwiazdy światowej klasy. Nazwa wydarzenia nawiązuje nie tylko do miejsca, w którym odbywa się impreza, ale również do jej poziomu. Stowarzyszeniu im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, organizatorowi imprezy, zależy na popularyzacji dobrej polskiej muzyki. Staje się to możliwe m.in. dzięki pojawianiu się naszych rodzimych utworów w repertuarze światowych gwiazd. Festiwal jest również pewnego rodzaju przeciwwagą dla wszechogarniającej nas komercji i próbą przywrócenia Zakopanemu dawnej kulturalnej świetności. Ta niezwykła muzyczna impreza z roku na rok umacnia swoją pozycję wśród wybitnych, nie tylko na Podhalu, ale i w Polsce, wydarzeń kulturalnych. W tym roku festiwal potrwa do 20 września br.

Murzasichle noclegi zaprasza!

40. JUBILEUSZOWE PORONIAŃSKIE LATO ZBLIŻA SIĘ WIELKIMI KROKAMI

Dodatkowo, w ramach imprezy będzie można obejrzeć wystawę rzeźb „Głos góralskie dusy” z pleneru rzeźbiarskiego, wystawę „Co mi w dusy gro…” w świetlicy GOK, wystawę dorobku Związku Podhalan Oddział Poronin w Wańkówce, pokonkursową wystawę na plakat 40. Jubileuszowego Poroniańskiego Lata. Dla dzieci zostanie zorganizowany konkurs plastyczny. Chętni, będą mogli oddać krew w Punkcie Krwiodawstwa. W ramach wydarzenia, odbędzie się również Kiermasz Regionalny.Program wydarzenia SOBOTA 19 LIPCA 16:00 zbiórka na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie uczczenie pamięci: śp. Jana Jędrola śp. Tadeusza Szostaka – Berdy śp. Stanisława Budza – Mroza śp. Tadeusza Orawca – Wyśniego śp. Władysława Trebuni-Tutki – Otwarcie wystawy „Co mi w dusy gro…” – Promocja albumu pn. „Na szlaku kultury sakralnej Gmina Poronin – Obec Štrba” – Rozstrzygnięcie XIV Konkursu poetyckiego pt. „Śladami naszych podhalańskich poetów” 19:00 Potańcówka NIEDZIELA 20 LIPCA 11:00 Msza Święta w oprawie góralskiej w kościele św. Marii Magdaleny w Poroninie 13:00 Uroczyste otwarcie 40 Jubileuszowego Poroniańskiego Lata 13:30 Występ zespołu „ZBÓJNICEK” z Zębu Występ dzieci z przedszkola „GÓROLICKI” z Suchego 14:00 Występ zespołu tanecznego „WESEŁKA” z Ukrainy 14:30 Występ zespołu artystycznego „JUTRZENKA” z Bolesławca 15:00 X Igrzyska Sołeckie 15:30 Występ zespołu „MIETNIOWIACY” z Wieliczki. Wręczenie nagród w konkursie plastycznym na plakat „40 Jubileuszowego Poroniańskiego Lata” 16:15 X Igrzyska Sołeckie 17:15 V Przegląd Instrumentów Pasterskich i Śpiewu im. Stanisława Budza – Mroza 17:30 Występ zespołu tanecznego „POMOSFILOTIS” z Cypru 18:00 Występ zespołu „CHLUDOWIANIE” z Suchego Lasu 18:15 Występ zespołu „BYSTRY POTOK” z Kacwina 19:00 Pasowanie na prymistę 19:30 Występ zespołu „ZIELONY JAWOR” z Krempach 20:00 Koncert zespołu JAZGOT 22:00 Festyn – gra DJ Marek WacławskiWTOREK 22 LIPCA 10:30 Zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji na placu GOK 11:00 Msza Święta Odpustowa w oprawie góralskiej w kościele św. Marii Magdaleny w Poroninie Korowód weselny ulicami Poronina 13:00 Występ zespołu „HARNASIE” z Suchego 13:30 Występ Kapeli Góralskiej z Gór Stołowych „HARNAŚ” 14:00 Fragment wesela góralskiego w wykonaniu wielopokoleniowego zespołu „REGLE” z Poronina 15:00 XIV Konkurs na „Najpiękniejszy warkocz” – prezentacja kandydatek 15:30 Występ zespołu artystycznego „JUTRZENKA” z Bolesławca 16:00 „Konkurs na honielnika” 16:30 Występ zespołu „MAŁE REGLE” i „MINI REGLE” z Poronina 17:00 Wręczenie nagród w konkursie na „Najpiękniejszy warkocz” 17:30 Występ zespołu „MIETNIOWIACY” z Wieliczki 18:00 Występ zespołu „BARTUSIE” z Murzasichla 18.30 Występ zespołu tanecznego „WESEŁKA” z Ukrainy 19:00 Występ zespołu „REGLE” im. Jana Jędrola z Poronina 19:30 Występ zespołu tanecznego „POMOSFILOTIS” z Cypru 20:00 BRACIA ZIELIŃSCY WYKONAJĄ NAJWIĘKSZE PRZEBOJE ZESPOŁU SKALDOWIE 22:00 Festyn – gra DJ Marek Wacławski

Murzasichle noclegi