Muszyna

Muszyna jest piękną miejscowością turystyczno- uzdrowiskową leżącą w województwie małopolskim w dolinie rzeki Poprad. Dzięki odwiertom wód mineralnych odkrytych na terenie miasteczka Muszyna zyskała status miejscowości uzdrowiskowej. Zachwycające widoki, jak również panujący w Muszynie klimat przyciąga każdego roku niezliczona liczbę turystów z całej Polski, jak również coraz częściej z Europy. Każdy przybywający tu turysta zachwyca się miasteczkiem, przede wszystkim ze względu na panujący klimat ale również ilość atrakcji turystycznych. Godnym polecenia jest spacer do miejscowych uzdrowisk, przy których są udostępnione bezpłatne odwierty wód mineralnych, gdzie każdy może skorzystać z leczniczych właściwości wód muszyńskich. Mieszkańcy Muszyny stworzyli przy odwiertach darmowe pijalnie, tak, by każdy mógł w doskonałych warunkach cieszyć się właściwościami wód. Świetnym miejscem na wycieczkę są również XIV wieczne ruiny zamku. Można tam skorzystać z fachowej pomocy przewodnika, który przeniesie swoimi opowieściami do dawnych czasów. Na terenie Muszyny zbudowany został wspaniały nowoczesny kompleks basenów z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi. Miejsce to zapewne stanie się największa dla najmłodszych turystów. Na baseny do Muszyny przybywają prywatne osoby, jak również całe wycieczki szkolne z całej Polski, każdy zachwyca się obiektem i twierdzi,że wróci tutaj jeszcze nie raz. Będąc latem w Muszynie można spotkać wiele sławnych ludzi ze świta show biznesu, które tłumnie przyjeżdżają do Muszyny, by cieszyć się jej walorami uzdrowiskowymi, bardzo chętnie pozują oni do zdjęć z turystami i rozdają autografy. Muszyna zaprasza turystów przez cały rok, dostarczając im zdrowia, jak również niesamowitych wspomnień i przeżyć. Ciekawą atrakcją jest spływ kajakowy doliną Popradu. Baza noclegowa jest tu doskonale rozwinięta, dostosowana do potrzeb turystów, tak aby spełnić nawet najbardziej wygórowane oczekiwania. Na terenie miasta w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Milik znajduje się rezerwat lipowy „Obrożyska” o powierzchni 100,38 ha, utworzony w 1957 r. W Muszynie znajduje się również wiele miejsc, gdzie można zjeść przepyszne tradycyjne, regionalne posiłki, jak również nowoczesne dania. Uzdrowiska w Muszynie specjalizują się w przyjmowaniu kuracjuszy, na ich terenie każdy znajdzie odpowiednie warunki dla siebie. Polecam tą piękną i urokliwą miejscowość nie tylko na ferie zimowe czy wakacje ale także na krótki weekend, który przyniesie wiele wrażeń a wspomnienia zostaną długo w pamięci.

O Muszynie…

Głównym bogactwem zarówno Muszyny jak i okolic są zasoby leczniczych wód mineralnych, wykorzystywanych do kuracji pitnej, kąpieli i aerozoterapii w ośrodkach sanatoryjnych i do butelkowania przez miejscowe rozlewnie wód mineralnych.
Niewątpliwą atrakcją jest możliwość bezpłatnego korzystania z ogólnodostępnych pijalni wód mineralnych, jak również z sezonowych punktów czerpalnych wód mineralnych, które gaszą pragnienie nawet w największy upał wspaniale uzupełniając brakujące składniki mineralne w organizmie. Muszyna kwatery przygotowały doskonałą bazę noclegową dla turystów.

Podczas wizyty w Muszynie turyści uczestniczyć mogą również w zimowych kuligach, letnich przejażdżkach dorożkami, wycieczkach na Słowację. Dogodne połączenia z Republiką Słowacką zapewniają połączenie drogowe Leluchów–Čirč, kolejowe Muszyna–Plaveč oraz turystyczne Muszyna-Legnava.
Wielowiekową historię i tradycje naszego regionu poznać można w muszyńskim muzeum regionalnym. Natomiast entuzjastów zabytków zapraszamy do wyprawy szlakiem dawnego „Państwa Muszyńskiego”, na którym obejrzeć możemy zarówno ruiny zamku (XIV w.), dwór starostów, kordegardę (XVIII-XIX w.), jak i rozsiane po wszystkich wioskach dawne połemkowskie cerkwie greko-katolickie.
Miłośników przyrody zainteresuje dydaktyczny spacer ścieżkami rezerwatu lipowego „Obrożyska”, znajdującego się nieomal w centrum Muszyny.
Wszystkich gości Muszyna zaprasza do uczestnictwa w cyklicznych letnich imprezach ”Festynach Nad Popradem”, “Noc Świętojańska nad Popradem”,” Święto Wód Mineralnych”, “Jesień Popradzka”.
Dla koneserów sztuki organizowane są wystawy prac artystów polskich i słowackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Regionalnym.
Dobrze wyposażone ośrodki wczasowe i sanatoryjne stanowią doskonałą bazę dla turystów i kuracjuszy, organizatorów konferencji, szkoleń, sympozjów, plenerów malarskich i fotograficznych, jak również gospodarstwa agroturystyczne zapraszają na wypoczynek.

W Muszynie…

Muszyna kwatery jest niewielkim miastem liczącym około 5 tysięcy mieszkańców, położonym u zbiegu rzeki Poprad oraz potoków Muszynka i Szczawnik.

Centrum miasta stanowi rynek o nieregularnym kształcie, wyznaczony przez krzyżujące się tutaj drogi – dawne trakty handlowe. Wokół rynku bogato rozbudowana sieć licznych uliczek, od strony południowej wijących się i wspinających zboczem góry Malnik.

Współczesną Muszynę tworzy szereg osiedli. W dzielnicy uzdrowiskowej znajduej się również Park Zdrojowy „Zapopradzie” z niepowtarzalnymi ogrodami senorycznymi, które pobudzają wszystkie zmysł, każdego kto je odwiedzi, aby w ciszy i spokoju zregenerować swoje siły witalne.  Zaporadzie odwiedzają także liczni miłośnicy wody mineralnej (Pijalnia Antoni) i wycieczkowicze udający się stąd przez Borysów na Słowację do Legnavy.

Nad miastem górują od wieków ruiny średniowiecznego zamku, usytuowanego na południowym grzbiecie Koziejówki. Miejsce to zwane Basztą jest licznie odwiedzanym punktem widokowym na miasto, Dolinę Popradu i Dolinę Muszynki.