Krasnobród

Krasnobród jest atrakcyjną miejscowością wypoczynkową w województwie lubelskim. Znajduje się nad rzeką Wieprz w Roztoczańskim Parku Narodowym i wyśmienicie nadaje się na punkt wypadowy na Roztocze.

Po dniu pełnym wrażeń i atrakcji w Krasnobrodzie można posilić się w lokalach gastronomicznych i przenocować w przytulnych pokojach do wynajęcia, domkach, kwaterach, gospodarstwach agroturystycznych i willach.

Góra Chełmowa jest popularnym miejscem na spędzanie wolnego czasu w Krasnobrodzie. W sezonie zimowym można na niej uprawiać narciarstwo korzystając z wypożyczalni sprzętu zimowego, szkoły i wyciągu.

W miejscowości znajduje się ptaszarnia, czyli takie mini zoo. Żyją w niej ptaki należące do gatunków egzotycznych i lokalnych. To interesująca propozycja dla miłośników zwierząt i przyrody.

Roztocze

Jeśli znajdujemy się w Roztoczu warto udać się zobaczyć zabytkową drewnianą cerkiew unicką pw. św. Mikołaja. Wzniesiona została w 1685 roku, a babiniec dobudowano w 1797 roku. Cerkiew mieści się na stromym wzgórzu w centrum Hrebennego. Jest to najstarsza budowla sakralna w regionie. Zbudowana jest na planie trójdzielnym, każda część jest trójkondygnacyjna, nakryta ośmiobocznymi kopułami na zwieńczeniach których znajdują się latarnie.  Szlak Szumów, tzw. Szumy w Rezerwacie Nad Tanwią – jedna z czystszych rzek Roztocza – Tanew i jej dopływ Jeleń meandrując po progach skalnych, tworzą małe wodospady nazywane szumami lub szypotami.. Roztocze to ciekawe miejsce na wypoczynek ze świetnie rozwinięta bazą noclegową. Masz wolny weekend, a pogoda za oknem zachęca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu? Zabierz rodzinę, przyjaciół i odkryj przepiękne Roztocze! Ze względu na osobliwości przyrody oraz ciekawy krajobraz na tym obszarze, utworzono Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe, np. Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy czy Krasnobrodzki Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody. Tutejsza natura to balsam dla ducha i ciała. Niezwykły klimat, miasteczka o ciekawej historii i cennych zabytkach, piękne krajobrazy oraz cisza i spokój to wszystko składa się na wyjątkowość tego miejsca. Wizytówką Roztocza jest przede wszystkim przyroda, unikatowa na skalę europejską. Zróżnicowana budowa krajobrazu jaka tu występuje zdecydowała o różnorodności tutejszej fauny i flory. Region może być dumny z czystych rzek, z których najważniejsze to Wieprz i Tanew. Roztocze to piękna kraina leżąca we wschodniej Polsce, pomiędzy Wyżyną Lubelską i Podolem. Ciekawe pod względem przyrodniczym Roztocze rozciąga się między Kraśnikiem w Polsce i Lwowem na Ukrainie. Ze względu na osobliwości przyrody oraz ciekawy krajobraz na tym obszarze, utworzono Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe, np. Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy czy Krasnobrodzki Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody. U podnóża Chełmowej Góry znajduje się malowniczy zalesiony plac, na którym znaleźć można stacje Męki Pańskiej wykonane w latach 1980-1981 oraz stację Zmartwychwstania Pańskiego. Tutejsza natura to balsam dla ducha i ciała, roztoczańskie miejscowości oferują ciekawe i czasem osobliwe atrakcje. Trzeba tu przyjechać i wszystkimi zmysłami poczuć klimat i piękno Roztocza, które przyciąga turystów nie tylko z Polski ale też z zagranicy.

IV Masa Krytyczna

W najbliższą niedzielę o godz.10.00 pod pomnikiem Jana Zamoyskiego zgromadzą się zamojscy rowerzyści. Roztocze noclegi zaprasza.

Rowerzyści przejadą ulicami Zamościa, aby – jak piszą – „powalczyć o stojaki rowerowe”. Organizatorami IV Masy Krytycznej jest Strefa Rowerowa oraz Stowarzyszenie Padwa Północy. Jak informują, „zapraszają wszystkich użytkowników dwukółek na przejazd ulicami miasta w celu zwrócenia uwagi władz miasta Zamościa na brak parkingów rowerowych”.

– Można powiedzieć, że Zamość stojakiem nie stoi  – mówi Sławomir Źwiernik ze Strefy Rowerowej. – Nie wiem skąd miasto pozyska fundusze, natomiast wiem, że tych stojaków brakuje wszędzie. Ani ich nie ma na Starówce, ani w innych miejscach użyteczności publicznej, jak kościoły i szpitale – dodaje Źwiernik.

Krzysztof Adamczyk, komendant straży miejskiej, która ostatnio zorganizowała edukacyjny wyścig rowerowy dla dzieci, twierdzi, że szereg postulatów jest realizowanych, a wiele spraw związanych z miejskim ruchem rowerowym będzie usystematyzowana.

– Dobrze, że mieszkańcy widzą potrzeby zmian w zakresie bezpieczeństwa rowerzystów – mówi komendant, który powołał w tym celu m.in. spinacz rowerowy. – Z ramach działań rowerowego spinacza trafiło szereg merytorycznych uwag, które w całości zostały przekazane do Zarządu Dróg Grodzkich – zdradził komendant.

Adamczyk podkreślił w rozmowie z nami, że „miasto to nie tylko rowerzyści”. Zdaniem komendanta, „są to również piesi, jak i kierowcy pojazdów samochodowych, i aby mówić o bezpieczeństwie i kulturze jazdy wymaga to zaangażowania, znajomości przepisów oraz rozsądku wszystkich uczestników na drogach, ścieżkach i chodnikach”.

Z „Przygodą” na Roztocze

Klub Turystów Pieszych PTTK „PRZYGODA” zaprasza
20 i 21 września 2014r. (sobota/niedziela) na wycieczkę autokarową na trasie:
Kielce – Krasnobród – Zwierzyniec – rezerwat nad Tanwią – rezerwat Czartowe Pole – Józefów – Górecko Kościelne – Kielce Roztocze noclegi zaprasza.

W programie wycieczki zwiedzanie m.in.:

  • Szczebrzeszyn – brama Roztocza. Miasto trzech kultur. Rynek, pomnik Chrząszcza, renesansowe kościoły, synagoga, cerkiew, wąwozy lessowe.
  • Krasnobród – Sanktuarium NMP, kaplica na wodzie, muzeum wieńców dożynkowych, kolekcja ptactwa.
  • Zwierzyniec – barokowy kościół na wyspie, zabudowania ordynacji zamojskiej, browar, spacer na Bukową Górę. Nocleg w domkach, wyżywienie, ognisko.
  • Rezerwat nad Tanwią, przejście szlakiem szumów – Morskie Oko, wodospad na rzece Jeleń, wzgórze Kościółek, wodospady na rzece Tanew.
  • Józefów – kamieniołomy.
  • Górecko Kościelne – barokowy drewniany kościółek pw. św. Stanisława, pomnikowe dęby, rzeka Szum i źródełko.