Sromowce Wyżne

Sromowce Wyżne są jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w województwie małopolskim. Są położone nad rzeką Dunajec i jeziorem Sromowieckim i bardzo dobrze sprawdzają się jako baza wypadowa w Pieniny.

Zatrzymujący się w Sromowcach Wyżnych wczasowicze mogą liczyć na najwyższej jakości obsługę i przytulne zakwaterowanie. Znajdą je w domkach letniskowych, kwaterach prywatnych, willach i pokojach gościnnych.

W okresie letnim wielką atrakcją Sromowiec Wyżnych i pobliskich miejscowości jest spływ przełomem Dunajca. Umożliwia on poznanie najciekawszych zakątków Pienin w stosunkowo krótkim czasie.

Sromowce Wyżne są chętnie odwiedzaną miejscowością turystyczną, w której jest co robić przez cały tok. Osada została założona dzięki siostrom klaryskom nowosądeckim na przełomie wieków XIII i XIV.

Sromowce Wyżne

Sromowce Wyżne jest to miejscowość położona w gminie Czorsztyn w województwie małopolskim, nad brzegiem Dunajca, zamieszkała przez około 1200osób. Tereny te na początku XIVwieku należały do klasztoru sióstr klarysek wywodzącego się ze Starego Sącza. Wieś słynie ze spotkania w 1423 roku króla Władysława Jagiełły z Zygmuntem Luksemburskim. W czasie II wojny światowej Sromowce zasłynęły z żeńskiej szkoły harcerskiej, obecnie budynek w którym były przygotowywane dziewczęta potrzebne do pomocy w czasie wojny rannym żołnierzom, jest przeznaczony na ośrodek przyjmujący tak zwane szkolne „zielone szkoły”, czyli młodzież przyjeżdżająca na kilkudniowy wypoczynek podczas trwającego roku szkolnego. Noclegi Sromowce Wyżne również cieszą się wielka sława, w szczególności, osoby, które są zainteresowane spływem po Dunajcu właśnie tu szukają noclegu, by móc cieszyć się ekstremalnymi przygodami podczas spływu po rzece. W miejscowości znajdują się różne udogodnienia dla gości chcących w pełni korzystać z uroków tej pięknej górskiej wsi. Na jej terenie znajduje4 się między innymi  wypożyczalnia kajaków, dla chcących skorzystać ze spływu, wyciągi narciarskie, dla amatorów sportów zimowych, szlaki turystyczne w Pieniny oraz szlaki dla pasjonatów wycieczek rowerowych. Miejscowość cieszy się pięknymi widokami, czystym  powietrzem, górskimi potokami, szumem, który jest leczniczy dla ucha. Każdy kto potrzebuje ucieczki od szarej rzeczywistości powinien odwiedzić również sąsiednią miejscowość Sromowce Niżne.  noclegi  Sromowce Niże to również doskonale przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna.