Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne są jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w województwie podkarpackim. Jest położona nad potokiem Wołosatym i znakomicie sprawdza się jako baza wypadowa w Bieszczady.

Miejscowość dysponuje bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną. Noclegi można tu znaleźć w tanich pokojach, kwaterach czy domkach letniskowych oraz w luksusowych pensjonatach, willach czy apartamentach.

Góry to niewątpliwie największy atut miejscowości. Spacery po urokliwych zakątkach z pewnością dostarczą wielu miłych chwil. Warto także skierować kroki do Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK.

W ośrodku można zapoznać się z historią turystyki w Karpatach i zobaczyć autentyczne wydawnictwa regionalne. Ustrzyki Górne założono w XVI wieku i znajduje się w nich siedziba Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne to wieś położona w Bieszczadach. Ustrzyki Górne leżą niemal w sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, którego dyrekcja ma tu swoją siedzibę. Ponadto znajduje się tu duża placówka Straży Graniczej, kościół, poczta, wyciąg narciarski (obecnie nieczynny), sklep i kilka obiektów gastronomicznych. Z dobrym jedzeniem jest tu jednak krucho i prawdziwi smakosze, aby porządnie zjeść będa musieli udać się do innych miejscowości.  Rozwój wsi zapewnił w XX wieku tartak i kolej wąskotorowa prowadząca do Sokolików. Wojny światowe były zarówno dla Ustrzyk Górnych jak i dla innych bieszczadzkich miejscowości okresem burzliwym, podczas którego wieś została zniszczona w wyniku walk nad Wołosatem w 1915 roku, w 1944 roku została zajęta przez wojska radzieckie a w ciągu kolejnych trzech lat została znów całkiem zniszczona przez ZSRR a ludność wysiedlono lub wywieziono do łagrów. Po zakończeniu wojny miejsce to znów zaczęło odżywać, w latach 50. ubiegłego wieku powstały strażnica WOP i schronisko PTTK, w latach 80. wybudowany został kościół pw. św. Anny i siedziba Bieszczadzkiego Parku Narodowego, która nie powstała tu bez powodu – Ustrzyki Górne zlokalizowane są bowiem pośród ochronionych przez Park terenów. Obecnie Ustrzyki Górne są są fantastyczną dla turystów bazą noclegową i wypadową w wyższe partie gór, a w najbliższej okolicy Ustrzyk Górnych znajdują się znane bieszczadzkie szczyty takie jak Połonina Caryńska, Wielka Rawka czy Tarnica, których szczyty sięgają około 1300 m n.p.m. Warto dodać że ze względu na malownicze widoki i niezwykłe walory naturalne przez Ustrzyki Górne przechodzą dwa szlaki turystyczne i są to: oznaczony kolorem czerwonym Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnkowskiego oraz niebieski szlak graniczny. Miłośnicy pieszych wędrówek nie muszą jednak ograniczyć się tylko do tych dwóch szlaków, gdyż znajdują się tu także oznakowane na zielono ścieżki przyrodnicze: „Śnieżyca Wiosenna” prowadząca obok szczytu Tarnica, ścieżka „Buk” biegnąca do Brzegów Górnych, „Salamandra” która przebiega doliną Wołosatki i przez torfowiska a także ścieżka przyrodniczo-historyczna „Orlik Krzykliwy” której trasa prowadzi na Tarnicę, mijając po drodze cmentarz, resztki cerkwi i kilka grobów. Ze względu na atrakcyjne położenie Ustrzyki Górne są chętnie i bardzo często odwiedzane przez turystów. Miejscowość stanowi doskonałą bazę wypadową na bieszczadzkie szlaki i ścieżki, ceną jest duży tłok w sezonie. Najmniej uczęszczanym szlakiem będzie odcinek szlaku czerwonego, prowadzący z Ustrzyk Górnych na przełęcz pod Tarnicą, skąd w 15 minut można wyjść na ten najwyższy bieszczadzki szczyt. Warto wspomnieć również, że istnieje tu Ośrodek Muzealny PTTK poświęcony turystyce górskiej w Karpatach Wschodnich i Huculsczyźnie.

USTRZYKI Bieszczady

Ustrzyki Górne są miejscowością turystyczna w Bieszczadach  położoną nad potokiem Wołosatym  w woj. podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim. W Ustrzykach Górnych znajduje się rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Świętej Anny (1985).\
Ustrzyki Górne to  niewielka malownicza miejscowość, z której można wyruszyć na piesze wędrówki po najwyższych szczytach polskich Bieszczadów.

Ustrzyki Górne domki  to maleńka osada górska domków , w której oprócz domków znajduje się jeszcze kilka innych obiektów noclegowych tj pokoi gościnnych, kwater, pensjonatów oraz gospodarstw agroturystycznych, co daje gwarancję wypoczynku w ciszy na łonie natury. Ustrzyki Górne położone są nad potokiem Wołosaty na wysokości 650 m n.p.m. Stanowią główny ośrodek turystyki górskiej w Bieszczadach . Doskonały mikroklimat w Ustrzykach daje gwarancje do wypoczynku o każdej porze roku i stanowi znakomite miejsce na wypoczynek dla rodziny lub grupy

Położenie Ustrzyków Górnych  w centrum Bieszczadzkiego Parku Narodowego zachwyca widokami z najwyższych i najpiękniejszych partii pobliskich szlaków górskich. Najlepsza z możliwych baza wypadowa zaprasza o każdej porze roku od budzącej się do życia wiosny przez soczyście zielone połoniny latem oraz wyraziste odcienie złotej jesieni po zimowe krajobrazy zaśnieżonych szczytów i pokrytych grubą pierzyną śniegu chat schronisk.

Bieszczady zapraszają na wędrówki całe rodziny a także wytrawnych poszukiwaczy dzikich i trudno dostępnych miejsc, szlaki pozwalają na obserwacje  piękną choć różnorodną panoramą od widoków z Tarnicy szczytu Bieszczad po polskiej stronie przez trawiaste przestrzenie szlaku wiodącego na mniejszy szczyt Halicz po Połoninę Caryńską.

Poza turystyką pieszą można uprawiać sporty na nartach biegowych lub skiturowych oraz do wypadów poza Ustrzyki Górne na wyciągi narciarskie Gromadzyń czy Lawortę

Ustrzyki Dolne to miast położone w Bieszczadach nad rzeką Strwiąż
Bieszczady to idealne miejsce na aktywność fizyczną, zarówno porą zimową, narciarstwo zjazdowe i biegowe, jak i porą letnią – kolarstwo górskie, nordic walking, żeglowanie i pływanie po zalewie w Solinie. Ustrzyki Dolne to doskonały punkt noclegowy, ze względu na bliskość licznych atrakcji.

Ustrzyki Dolne  noclegi oferuje noclegi w domkach, pokojach gościnnych, kwaterach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych blisko  lasu oraz nieduża odległość od centrum, sprawia iż jest to znakomite miejsce dla wszystkich pragnących spokoju.

Dzięki swojemu położeniu Ustrzyki oferują bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej, jazdy na nartach, rowerach, nordic walkingu, relaksu wśród bieszczadzkich lasów, żeglarstwa, wędkowania, plażowania.

Blisko od

od jeziora Solińskiego
– od wyciągu narciarskiego
– od lasu
– góry Jawor i Żuków

Dla wszystkich tych, którzy planują swój pobyt i chcą swój pobyt spędzić aktywnie w najbliższej okolic Ustrzyk Dolnych
– wyciąg narciarski „Gromadzyń”
– stacja narciarska „Laworta”
– Zespół Basenów Delfin
– jezioro solińskie
– Ustrzyki Dolne
– Ustrzyki Górne
– bieszczadzkie szlaki
– Tarnica, Połoniny, Chrewt
– Szlak cerkwi bieszczadzkich
– quady, paintball

Lokalizacja Ustrzyki Dolne pozwala na szybkie dotarcie do każdego miejsca w Bieszczadach, miła domowa atmosfera, wypoczynek w Bieszczadach to także wiele przygotowanych w tym rejonie atrakcji.

Wypoczynek w Bieszczadach to nie tylko spacery, zwiedzanie. Wszyscy ci, którzy chcą wypoczywać aktywnie znajdą tu coś dla siebie m.in.: jazdy samochodami terenowymi, quad-ami, parki linowe, kula sferyczna, dla żeglarzy doskonałą atrakcją i wyzwaniem jest bieszczadzkie morze – Jezioro Soliński, szlaki spacerowe, rowerowe, konne, szlak cerkwi bieszczadzkich, wiele zabytków, niesamowite widoki, bogata flora i fauna.