Turystyka górska w Zakopanem

Przyjeżdżając do Zakopanego liczymy raczej na wypoczynek aktywny, a nie leniwe wygrzewanie się przed kominkiem czy spacerowanie po sklepach na Krupówkach (choć i te aktywności są czasem bardzo przyjemne:)). Dla turystów, którzy kochają górskie wyprawy, mamy kilka podstawowych propozycji, które warto rozważyć podczas swojej bytności w Zakopanem.

Morskie Oko

Chyba jedno z najbardziej znanych i docenianych miejsc turystycznych. Trasa wiodąca nad jezioro jest jednocześnie początkiem wielu innych szlaków – między innymi na Rysy czy w Dolinę Pięciu Stawów. Planując wyprawę całodniową można rozpocząć właśnie od wejścia nad Morskie Oko, a dopiero później przejść górą doliny oraz jej przełęczami na inne szczyty. Jedyną wadą jest to, że nad Morskie Oko trzeba dojechać busem, ponieważ leży ono w znacznym oddaleniu od Zakopanego.

Giewont

Tak zwany „śpiący rycerz” okazuje się nie lada wyzwaniem dla turystów, którzy w górach goszczą po raz pierwszy. Wejście na szczyt jest bardzo wyczerpujące a miejscami dość niebezpieczne, dlatego nie poleca się go rodzinom z dziećmi lub osobom starszym. Na szczyt prowadzą trzy szlaki, każdy o innym stopniu trudności – najłatwiejsze podejście znajduje się od strony Doliny Strążyskiej, nieco trudniejsze prowadzi przez Halę Kondratową. Planując wyprawę na Giewont należy się liczyć z około czterogodzinną wędrówką.

Kasprowy Wierch

Szczyt uwielbiany przez narciarzy oraz… dzieci, które przede wszystkim ubóstwiają możliwość wjechania tam kolejką górską. Można też wejść tam o własnych siłach, rozpoczynając wędrówkę w Kuźnicach. Kasprowy Wierch to najczęściej wybierany przez turystów szczyt górski, głównie ze względu na prostą i łatwą trasę podejścia oraz właśnie wspomnianą kolejkę. Na górze możemy przenocować w schronisku lub zjeść ciepły posiłek.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina ta obejmuje zespół kilku stawów, powstałych tu w wyniku cofania się lodowca. Są to: Wielki Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski, Czarny Staw Polski i Zadni Staw Polski, i Mały Staw Polski. Można się tam dostać szlakiem żółtym (od Morskiego Oka przez Kozią Przełęcz), który jest najczęściej wybieraną opcją lub szlakiem niebieskim (także wiodącym od Morskiego Oka, jednak przez Przełęcz Zawrat). Krótszą opcją jest zielony szlak, który dochodzi jednak jedynie tylko do Wielkiego Stawu.


Możliwość komentowania jest wyłączona.