Turystyka w Wąwolnicy

Wąwolnica leży w dolinie Bystrej, przy wschodniej granicy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. To rejon o wielkich walorach krajobrazowych, a cześć doliny w której leży Wąwolnica ma bardzo zdrowy mikroklimat identyczny z nałęczowskim. To doskonałe tereny na spacery i dłuższe wędrówki. Można pozostać w dolinie Bystrej, zachwycając się meandrującą rzeką, niewielkim dopływem i źródłami (w tym najbardziej znane u podnóża wzgórza kościelnego). Tuż obok źródła, po drugiej stronie szosy, płynie przez łąki maleńki dopływ Bystrej. Wąwolnica noclegi zaprasza.
Warto z doliny wspiąć się na okoliczne wzgórza i powędrować wąwozami… Dla amatorów dłuższej wędrówki przygotowany jest doskonale oznakowany szlak wyżynny czerwony: Kazimierz Dolny – Nałęczów – Wojciechów – Dąbrowica – Lublin

Doskonały punkt widokowy z którego można podziwiać okolicę to wzgórze kościelne. Warto też obejrzeć samo miasteczko, zwłaszcza rynek, niezwykły z racji „górskiego” ukształtowania cmentarz (przy drodze na Kębło).

  • kolejka wąskotorowa: Wyjątkową atrakcją jest kolejka wąskotorowa. Kolejka ostatnio kursuje jedynie na trasie Karczmiska – Wąwolnica a jej kursowanie w sezonie letnim staje coraz bardziej pod znakiem zapytania. Widać, że nie ma chętnego do zainwestowania w jej rozwój.
  • wyciągi narciarskie: atrakcją zimową są zbudowanie na zachód od Wąwolnicy dwa wyciągi narciarskie: starszy, obudowany już infrastrukturą w Rąblowie i niedawno zbudowany w Celejowie
  • jazda konna: (w Kęble w ośrodku i w Łąkach)
  • stanica wędkarska (w Karmanowicach)
  • planowana jest budowa zalewu na rzece Bystrej między Wąwolnicą a Nałęczowem.