W malowniczej Krynicy

Krynica-Zdrój – uzdrowisko w Dolinie Popradu należącej do Beskidu Sądeckiego, miejsce posiadające ponad 170 letnią tradycję, położone nad graniczną rzeką Poprad i otoczone lasami Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Deptak w Krynicy-Zdroju, znany kurorcie położonym w Beskidzie Sądeckim, to miejsce o bogatej historii, która sięga roku 1547, kiedy powstała wioska Krzenycze. Przez wieki była własnością biskupów krakowskich, a po rozbiorach Polski przeszła pod administrację austriacką. To Austriacy zlecił profesorowi Baltazarowi Hacquetowi z Uniwersytetu Lwowskiego badania nad krynickimi źródłami, które przyczyniły się do rozwoju uzdrowiska.

Pierwsze kąpielisko w Krynicy, „Mały Domek”, powstało w 1794 roku, a w 1807 roku miejscowość otrzymała status oficjalnego zdroju kąpielowego. Przełomowym momentem w historii Krynicy był rok 1856 i działalność profesora Józefa Dietla, który przyczynił się do rozwoju polskiej balneologii.

Koniec XIX wieku to czas, gdy Krynica stała się popularnym miejscem spotkań artystów i elit, gościła m.in. Jana Matejko czy Henryka Sienkiewicza. Wówczas powstały liczne obiekty uzdrowiskowe, które zachowały się do dziś.

Wzdłuż deptaka i Bulwarów Dietla w Krynicy warto zobaczyć takie zabytki jak Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy czy wille i pensjonaty. Nieopodal deptaka znajduje się też Pijalnia Główna, gdzie można skosztować słynnych wód krynickich: Jan, Zuber, Słotwinka, Tadeusz i Zdrój Główny. Spacerując po mieście, warto zwrócić uwagę na pomniki, m.in. Jana Kiepury czy Bogusława Kaczyńskiego, a także charakterystyczny pomnik Nikifora.

W Krynicy-Zdroju warto odwiedzić Muzeum Nikifora, mieszczące się w willi „Romanówka”, gdzie znajduje się zbiór prac tego wybitnego malarza prymitywisty, Epifaniusza Drowniaka, znanego jako Nikifor Krynicki. W muzeum można zapoznać się z życiem i twórczością artysty oraz historią Podhala.

W centrum Krynicy-Zdroju znajduje się Góra Parkowa, z której roztaczają się piękne widoki na okolicę. Na jej zboczach, założony w 1810 roku Park Zdrojowy, zachował swój oryginalny układ ścieżek. Na Górę Parkową można wjechać pierwszą w Polsce koleją linowo-terenową z 1937 roku. Wśród atrakcji na górze znajdują się m.in. Rajskie Ślizgawki, Zjeżdżalnia Pontonowa oraz Park Linowy „Mamut”.

Kolejną atrakcją Krynicy-Zdroju jest Muzeum Zabawek, gromadzące ponad 3 tysiące eksponatów, od starożytności po lata 80. XX wieku. To idealne miejsce zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, pragnących powrócić do lat dzieciństwa.

W Parku Słotwińskim w Krynicy można odwiedzić dawny pawilon „Słotwinka” z 1808 roku oraz pawilon orkiestry z 1870 roku, obecnie funkcjonujący jako restauracja „Koncertowa”. W sercu parku znajduje się tężnia solankowa, zasilana solą z Bochni.

Podstawą oferty jest baza noclegowa.
Do Państwa dyspozycji mamy pokoje, każdy w innym stylu.
 • Pokój „ROMANTYCZNY” nie tylko dla zakochanych.
 • Pokój „CESARSKI” dla osób ceniących przestrzeń i styl glamour.
 • Pokój „MORSKI” urlop w górach w stylu marynarskim.
 • Pokój „RODZINNY 2+1” urlop z dzieckiem, ale własna sypialnia.
 • Pokój „RODZINNY 2+2” urlop z dziećmi lub ze znajomymi.
 • lekcje jazdy na nartach z instruktorami,
 • opiekę przewodnika na szlakach-od spokojnych wycieczek pieszych aż po ekstremalne zjazdy rowerowe,
 • jazdę na quadzie po górach,
 • spływy kajakowe,
 • zajęcia artystyczne dla dzieci.

Krynica Zdrój noclegi domki również usługi związane z organizacją imprez:

 • przyjęcia rodzinne,,
 • zjazdy,
 • szkolenia,
 • przedszkole narciarskie.