W przepięknej Białce

Białka Tatrzańska pokoje gościnne to malownicza wieś położona zaledwie 20 kilometrów od Zakopanego, pomiędzy Wierchami wznoszącymi się na ponad 900 m n.p.m. Położona w niecce u stóp Wierchu Koszarków, Wierchu Jankulakowskiego, Wysokiego, Kustwańskiego i Kotelnicy miejscowość, najlepiej znają narciarze. Mało kto wie, że Białka może pochwalić się ciekawą historią.

Jak głosi legenda, Wierchową Drogą zwaną również Drogą Królewską uciekał przed Szwedami na Węgry król Jan Kazimierz. Pomoc w niebezpiecznej przeprawie przez góry zapewnili władcy miejscowi górale. Dziś szlak prowadzący przez białczańskie wierchy jest jednym z najpiękniejszych w tej okolicy.

Tyle o przeszłości tej malowniczej miejscowości mówi legenda. Historyczne źródła podają, że Białka Tatrzańska noclegi powstała w latach 1616-1618. Dokładne ustalenie czasu lokacji utrudnia brak jakiegokolwiek dokumentu lokacyjnego. Jak wynika z przekazów ustnych pierwsze zabudowania na terenie wsi pojawiły się w okolicy Kaniówki, a ich właścielem był niejaki Łętowski pochodzący z Łętowni koło Pcimia.


Możliwość komentowania jest wyłączona.