Krupówki

Zakopane zwane  stolicą Tatr oraz  zimą stolicą Polski.  Zakopane to  niepowtarzalna atmosfera, folklor góralski oraz przepiękne krajobrazy, stanowi  również supwe bazę wypadową  w góry.  Do atrakcyjnych części miasta Zakopane nleży  ul. Krupówki. Najsłynniejsza ulica to ul. Krupowki licząca  ok. 1100 m długości. Nazwa została przejęta od położonej u jej stóp części polany Krupówki. Jej właścicielami była rodzina Krupowskich bądź Krupów Źródła nie podają dokładniych danych. Wąska początkowo ścieżynka łączyła NAWSIE zakopiańskie przy ulicy Kościeliskiej z Kuźnicami biegnąc w dolnej części wśród porozrzucanych zabudowań, w środkowej zaś przez bagna i łąki w części zaś górnej przez las pierwotny.

Osadnictwo Góralskie przy Krupówkach sięgało w tym czasie jedynie do miejsca gdzie stał dom Kuby Gąsienicy-Kołodzieja W tym najbardziej południowo wysuniętym punkcie wsi u progu lat 70-tych mieszkali letnicy. W 1878 roku w okolicy obecnego sklepu BZYK i Kawiarni Europejskiej, a wówczas na podmokłej polanie,postawiono dom Walerego Eljasza.Pierwszy dom w Zakopanem wybudowany i wykorzystywany tylko w okresie letnim.

W roku 1880 Krupówki ciągnęła się wzdłuż ul. Kościeliskiej aż do Drogi do Kuźnic czyli do Ścieżki pod Reglami „U progu XX w Krupówki stały się ważnym centrum handlowym, usługowym i administracyjnym. Środkowy odcinek ulicy szybko nabrał charakteru miejskiego, o zwartej murowanej zabudowie. (…) Przyczynił się do tego pożar, który 21 stycznia 1899 roku strawił kilkanaście domów w samym środku Krupówek. Na ich zgliszczach już w następnym roku wyrosły pierwsze murowane kamienice”

W latach 90-tych poddano Krupówki remontowi Położono betonową i granitową kostkę, ustawiono także latarnie i ławeczki.

Zakopane noclegi blisko Krupówek  charakteryzuje się niepowtarzalna góralską atmosfera, której niespotykany nigdzie indziej .

Zakopanem jest wiele atrakcji :

– Krupówki

– Kolejka na Gubałówkę

– kolejke na Kasprowy Wierch

– Aquapark

-Muzea

-Teatry